Cena našich životů

21. února 2016 v 14:06 |  TÉMA TÝDNE
Já osobně si myslím, že život nelze vyčíslit nějakou cenou. Fůra peněz život nikomu nevrátí a bolest se tím neztratí. Pokud někdo žije jako postižený vinou lékařů nebo jiných lidí, lze jim ho pouze usnadnit tím, že "na to budou mít", když jim přidají peníze aspoň na důstojné přežívání.

Něco jiného teď popíši já. Cena údržby našich životů, bych to nazvala. Zažádala jsem si letos poprvé o výpis mé lékařské péče od mé pojišťovny. Dopis přišel už ve čtvrtek a já se ještě od té doby nepřestala divit.

Pro ty, kteří jsou nevědomí jako já, tak jen přiblížím, že se u mne jedná o čtrnáctistránkový elaborát, který má několik částí.

Hned na úvod je částka za vykázané zdravotní péče plus poplatky a doplatky započítané do limitu. U mne se jedná za loňský rok o celkovou částku 27 860 Kč.

Poté je přehled rozdělen do částí A - přehled úhrad, část B - detailní přehled úhrad zdravotní péče a část C - poplatky a doplatky.

Ač jsem si vždy myslela, že mi mé ekonomické vzdělání stačí na různá vyúčtování a přehledy, tady jsem se moc nechytala a opravdu ne všemu rozumím.

Taky jsem se zkoušela dohledat něčeho v citovaném zákonu č. 48/1997 Sb., ale brzy jsem to vzdala.

Co mi ani ale můj obyčejný lidský rozum nebere je to, jaké asi mají tabulky při ošetřování pacienta?

PŘÍKLAD: jdu k zubaři s tím, že mám problémy se zubem, vypadla mi plomba. Zubařka mi zub odvrtá, zase zaplombuje, trochu přimáčkne volnější část protézy a celkem za tento výkon, který trvá max. 10 - 15 minut naúčtuje pojišťovně 1255 Kč!

V této částce je vyúčtována i preventivní prohlídka (žádná nebyla) a třikrát ošetření zubního kazu. Jen dodávám, že mi opravovala opravdu jen ten jeden zub. Zajímavé?

Další zajímavostí je také ta skutečnost, že když jsem byla loni na kožním, aby se mi lékařka podívala na mateřské znaménko, tak se ani neobtěžovala zvednout ze židle, řekla, že je to v pořádku a byla jsem během pěti minut venku. A cena? Jen 232 Kč!

Také jsem nevěděla, že když se jdu přeobjednat, v tomto případě na oční, že nemohu v ten den přijít, tak si za to započítá sestřička 36,40 Kč. Bez komentáře.

No, vůbec se mi to zdá takové nějaké divné. Podle mne ti doktoři takoví chudáci nejsou podle toho, jak jim pojišťovny platí. Kapitační platba u PL činí za rok 1344 Kč na jednoho pacienta, což jen za evidenci si myslím, že není taky tak málo.

Už to víc nebudu rozvádět, nejdražší v loňském roce byla u mne operace šedého zákalu a tam mlčím, operatér musí dostat pořádně zaplaceno, tam je riziko opravdu velké. Jednalo se o téměř 9000 Kč.

Jen si tak myslím, kdyby se měla cena našeho života počítat podle těchto tabulek a někdo by ji měl zaplatit, tak se nedoplatí.

Proto si važme toho, že tu jsme a opravdu nechoďme k těm lékařům zbytečně, ne? I když si myslím, že tam pro potěšení chodí opravdu jen výjimky.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 21. února 2016 v 14:19 | Reagovat

Libuško, stejně jako ty jsem byla překvapená, když manžel potřeb oval kvůli živnosti výpis o platbách zdravotního pojištění a omylem otevřel stránku, kde byla vyčíslena péče o něj. Také jsem zírala. Překvapuje mě, že se i vás platí praktickému lékaři víc, ten náš dostává ročně paušál za registrovaného pacienta kolem 900 korun.  
Ale je to šok se dívat na ty ceny výkonů, které si doktoři účtují, vid'. :-D

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 21. února 2016 v 14:44 | Reagovat

Ty brďo, tak tohleje fakt síla... ;-)

3 Zdena Zdena | Web | 21. února 2016 v 14:54 | Reagovat

Libuško, opět žasnu :-! Zatím jsem neměla potěšení číst svůj výpis zdravotní péče. A podle tvých pismenek, ani netoužím. Svého života si neskutečně vážím. V minulosti jsem prodělala několik vážných nemoci, tak věřím že můj účet je veliký.
Krásný zbytek neděle, pa❤❤

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 21. února 2016 v 15:10 | Reagovat

Zdraví se přece vyvažuje zlatem, nebo ne?

5 Miloslava Miloslava | 21. února 2016 v 15:15 | Reagovat

Tak Libuško pěkně jsi mě nahlodala a tak si zažádám o výpis mojí pojišťovnu,nemám všeobecnou.Ale myslím,že to nebude jinačí.Budou si připisovat a budou,je to děs.Hezký zbytek neděličky. :-)

6 Ježurka Ježurka | Web | 21. února 2016 v 15:16 | Reagovat

[1]: Ano, Alenko, neměla jsem doteď ani tušení. A bylo mi líp. 8-O
[2]: No, když to řekne odbornice, tak to už něco znamená.
[3]: Zdeninko, také si svého života vážím, ale stejně se stále divím, Proč, že?
[4]: To máš pravdu, to mi mělo dojít.

7 annapos annapos | Web | 21. února 2016 v 15:32 | Reagovat

No jo a zase budu hnusná. Uděláš s tím, že to jaksi někde nesouhlasí s realitou  N  Ě  C  O  ? Já vím, nikomu se nechce vrtat se v čemkoliv ale pokud se nikdo neozve na patřičném místě, není to že si vyžádáš výpis, k ničemu. Tak si stěžuj, pokud je toho víc nežli ty zuby. Ty jsi někdy dostala zaplaceno za to, co jsi neudělala ? Hezké odpoledne Libuško...

8 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 21. února 2016 v 16:00 | Reagovat

Libuško, také jsem nad výpisem žasla.
Budiž mému zubaři ke cti, že si neučtuje výkony, které neprovádí.
Ale k praktické lékařce jdu minimálně a někdy i maximálně 4x do roka - na kontrolu cukrovky, která se sestává z toho, že mi sestra změří cukr a tlak. Dr. mi jen napíše léky. Plíce mi poslouchá systémem, že v intervalu zlomku sekundy přikládá k mému tělu stetoskop. To nemůže absolutně nic slyšet! Koukne na mé oteklé nohy a jdu. Za to dostává každý měsíc zaplaceno přes 70 Kč, že mě má v evidenci. To mě velmi udivilo. Má se platit za péči a ne za registraci! :-? Zákon je v tomto směru nějak divně nastaven.

9 Hanka Hanka | 21. února 2016 v 16:41 | Reagovat

Četla jsem to, myslím, pozorně a v něčem se budu opakovat - jako v některém z dřívějších komentářů. Nezapomeňme, že žijeme v kapitalismu, kde každý hrabe, kde může, tedy že si lékaři započítávají za výkony, které se neprovedou. Ona ta slova o pravdě a lásce jsou jedna věc, skutečnost je jaksi jiná. Ale jsou to jen lékaři? Kde se jedná o peníze, při placení chce často někdo zákazníka natáhnout. Nedávno v restauraci naúčtovala servírka příteli pivo, které vůbec neměl. Byla jsem v prodejně - opravně hodin s budíkem, hodinář jen otevřel zadní kryt, podíval se a řekl, že na tohle nemá součástky, trvalo to možná dvě minuty. Cena 70 Kč. Včera při placení u pokladny v Globusu jsem přišla na to, že mi pokladní vydala o 100 Kč méně. Říká - promiňte, já jsem si nevšimla. Když to udělá denně 5x a zákazník se neozve, má vyděláno 500. A takhle můžeme pokračovat. Vrátím se k výpisu zdravotní pojišťovyny. A možná také, jako annapos budu hnusná. Jak obvykle s názory v komentářích té paní nesouhlasím, tady je zatím její komentář nejlepší. Také se ptám - CO S TÍM UDĚLÁŠ? Pokud s tím, co je vedeno, nesouhlasíš, je málo to dát na blog. Půjdeš nebo napíšeš na kompetentní místa to, že tvoje zubní lékařka si vykazuje mnoho nebo za nevykonané výkony? Pokud ano, má ten výpis, o který jsi žádala, smysl. Myslím si (možná neoprávněně), že si na ni stěžovat nebudeš, protože jsi ráda, když tě ošetří a v případě problémů ti pomůže. My si spíš houkneme v lahůdkách, že nám dali staré chlebíčky, ale na lékaře si většinou nestěžujeme. Ještě chci napsat, že tenhle komentář není vůbec namířen proti tobě, s cílem urazit nebo nějak ti uškodit. Ty jsi napsala svůj názor, já také. Přeji hezký podvečer. :-)

10 Fukčarinka Fukčarinka | Web | 21. února 2016 v 16:41 | Reagovat

Milá Libuško, napíši ti upřímně, že já bych svůj účet, zvláště za rok 2015 nechtěla vidět ani náhodou. Věřím, že jsi žasla, ale také věřím, že nejsou všichni lékaři stejní ;-)  :-). Mě stačilo, když jsem několikrát nahlédla do papíru vystavených po biologické léčbě - cena jedné injekce cirka 45000Kč - pohybuje se to zřejmě vždy výši eura. Aspoň tak jsem to pochopila.
Od určité doby jsem k určitým věcem shovívavá, ne neomlouvám počínání lékaře, ale vždy když se jedná o podobné téma, zeptám se a ty by jsi jednal jinak, když se to vesměs dělá? Myslím si, že chyba je v systému někde hodně výše. Vezmi si jen naše dcery - uč. a jejich přidání, na platě. Nevím jak u vás, ale u nás tím pádem bylo odňato osobní ohodnocení :-D  :-), no a jsme u toho!! U nás neumí ohodnotit odborníky - klobouk dolů před operatéry - tvé oči, má ledvina a rakovina - dva nádory - smekám před odborníky a mračím se na ty nahoře, kteří by vše měli dokonale vypracovat a dohlížet. Koho odsuzuji,tak ředitele pojišťovny, ti si tedy "hrabou" a myslí na zadní kolečka příležitostnými koupěmi, privatizací - můj pohled v mé blízkosti mě otevřel oči O_O , stačilo se setkat na oslavě narozenin společného známého s bývalým manželovým kolegou, který se vyšvihl hódně vysoko :-D .Srdečně jsem se zasmála :-D jeho náhlého odchodu ze svého postu, no ukáže čas, zda se zachrání, nebo se na něj přijde "časem" ;-)

[7]: Co by tak Libuška mohla udělat :-D , snad se tu nespikneme a nebudeme s transparenty poukazovat, že si obvoďák něco připsal :-) No a ti nahoře si budou mnout ruce a smát se, jak bojujeme za pravdu!!! :-D  :-D  :-D

11 Fukčarinka Fukčarinka | Web | 21. února 2016 v 16:50 | Reagovat

[9]:Hani za prvé zdravím z našeho uplakaného města a za druhé dávám za pravdu tvému komentáři, kde se shodneme v bodě týkajícího se otázky - co s tím Libuška udělá? Odpověď - nic - bude dál chodit k té zubařce, která jí pomůže. Poukáži zde na mou reakci na komentář č.7 :-)  :-D
Jo, houknout můžeme leda tak v té restauraci, či v lahůdkách :-)a mimochodem, módou vrátit špatně ve svůj prospěch je módní v prodejně Hruška.
Také já nemám zájem zde nikoho napadat a vůbec ne Libušku O_O  :-)

12 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 21. února 2016 v 17:00 | Reagovat

Je to tak, peníze vládnou světem. Mne jednou dal gynekolog recept na injekce, které jsem po jejich vyzvednutí měla přinést do ordinace. Při další návštěvě jsem dostala jednu! Kdo dostal ty ostatní, které jsem vlastně zaplatila nebo je ještě jednou někdo zaplatil přímo doktorovi? Není zvláštností, že po prostudování výpisu z pojišťovny zjistíte, že jsou zde uvedeny úkony o nichž bezpečně víte, že jste je neabsolvovali. Je málo těch, kteří o výpis požádají a tak se toho dá zneužít :-(

13 Intuice Intuice | E-mail | Web | 21. února 2016 v 17:20 | Reagovat

Výpis jsem v ruce ještě neměla. To jsi žádala osobně nebo písemně o výpis?

14 Amelie Amelie | Web | 21. února 2016 v 17:50 | Reagovat

Taky jsem ji je nechala poslat a rozčílila jsem se...za 6 týdnů v léčebně, kde dítěti nepomohou, asi 76 tisíc. ZA 5 minutové rádobyvyšetření u psychiatra, kdy mě paní doktorka nenechala ani domluvit větu (a ještě stihla naštvat mě i dceru), si naúčtovala přes 1900 Kč a hezky to nazvala - komplexní vyšetření dětským psychiatrem...Stěžuj si, když jich je tak málo:-( JAK jí dokážu, že jsme tam byly jen 5 minut a že žádné komplexní vyšetření nedělala? :-!  :-!  :-!

15 Amelie Amelie | Web | 21. února 2016 v 17:51 | Reagovat

[13]: Já jsem napsala mailem na pojišťovnu, uvedla jsem své údaje a přišlo mi to poštou domů.

16 Intuice Intuice | E-mail | Web | 21. února 2016 v 18:04 | Reagovat

[15]: Moc děkuji. :-)

17 Hošanda Hošanda | E-mail | Web | 21. února 2016 v 18:40 | Reagovat

Libuško, zajímavé čtení kolik stojí naše zdraví. O výpis jsem požádala jen jednou a to po operaci kotníku, zajímalo mě kolik stála. Bylo to před 13 lety a už si nepamatuji kolik stála. Od té doby jsem se raději nezajímala.

18 Kitty Kitty | E-mail | Web | 21. února 2016 v 21:17 | Reagovat

Po stránce výpisu a jeho údajů jsou poučenější, nechávám si je vystavit už roky. Žádá se osobně u pobočky (v mém případě). Výpis za minulý rok lze dostat tak v dubnu. A údaje?
V jednom z prvních jsem zjistila, že úhrada výměny kolena a kyčle je stejná (balíček). Ptala jsem se, prý se to tak zatím dělá, s čímž jsem nesouhlasila. V příštím už to bylo spravené - ozývali se pacienti a najednou to šlo. Obvoďák taky psal léky, vyzvednuté v jiné lékárně. Tak se to ale dělá - mi vysvětlil, z důvodu nákupu větší zásoby. A takových nuancí je tam řada. Když se ptáš, dostaneš vysvětlení, zpřesnění. OL si  nedovolí připisovat - žádná buzerace. A z výpisu se upamatuješ i na neběžné ošetření v lázních, na které jsi zapomněla. Je to KONTROLA samotným pacientem. Zeptat se není trestný čin a většinou se dozvíš, jak "se to dělá". Ve výpisu se dá vyznat, jen je potřeba pochopit, že výkony jsou v jednom oddílu a ty ostatní jen z něho vychází. V mém případě je to OK. Proč asi? ;-)

19 Kitty Kitty | E-mail | Web | 21. února 2016 v 21:17 | Reagovat

[18]: ... jsem poučenější... :-?

20 Amelie Amelie | Web | 22. února 2016 v 0:16 | Reagovat

[18]: Proč v dubnu? Já už je mám alespoň 14 dní doma...

21 Kitty Kitty | E-mail | Web | 22. února 2016 v 8:42 | Reagovat

[20]: Každý to může mít jinak. Pokud nemáš složité výkazy... ;-)

22 Ježurka Ježurka | Web | 22. února 2016 v 13:44 | Reagovat

[5]: Miluško, zkus a uvidíš. Hlavně, že jsem tam neměla něco, co jsem vůbec neabsolvovala.
[7]: Ne, nejsi hnusná, ale určit si nebudu stěžovat na mou zubařku, když je jich tady nedostatek a nakonec ani nevím, JAK si to mohou účtovat. Jestli jim to umožňuje zákon, chyba je hlavně někde jinde.
[8]: No, to je právě to, po čem jsem pátrala, jak mají nastavené tabulky a to je asi jen pro ně. Bohužel.
[9]: Ano, u ní si stěžovat opravdu nemohu, jednak je vstřícná a hlavní, že NIC neplatím, jak mnohde jinde. Pokud jim to umožňuje zákon, chyba je jinde.
[10]: Přesně, Martičko, chyba je v systému a o platu učitelek je nám oběma jasno až moc. Zákony jsou špatně kam se podíváš. :-?
[12]: Já nevím, jak to mají kde s injekcemi, ale když mám bolest a nemohu k odborné lékařce pro její zaneprázdněnost, jdu ke své PL, která mi vždy dá injekci ze svých zásob, ale max. 2, pak si musím další vyzvednout na recept, ale zbytek tam nechám pro další potřebné.
[13]: Lotty, já žádala písemně dle formuláře na netu pojišťovny, ale můžeš i tak, jak píše Marci nebo si přímo osobně zajít na svou pojišťovnu.
[17]: Myslím, že mi to už také stačilo, stejně nic nezměním.
[18]: Já už dávno na lázně nárok nemám, asi už mi to do smrti stačilo a na ostatní si netřeba pamatovat, to mám zapsané. Jsem ráda, že mi tam nebyly účtovány neuskutečněné návštěvy, to vše souhlasilo. A kde bych event. hledala další zubařku? Těch tedy u nás zrovna moc není. Jo a já pochopila, jak to ve výpisu funguje, neboj.

23 Hanka Hanka | 22. února 2016 v 14:22 | Reagovat

[22]:Ad 9: Jééé, no tak pokud u zubařky opravdu NIC neplatíš, tak to máš vyhráno. Mnozí by ti mohli doložit, kolik už zaplatili. V tom případě by mi bylo jedno, kolik si naúčtuje pojišťovně. ???

24 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 22. února 2016 v 14:46 | Reagovat

Zajímavé a smutné čtení zároveň,  ale v dnešní době lze takový postup předpokládat. Protože by mi to vrtalo hlavou, tak o výpis raději nežádám. Stěžovat bych si stejně nechtěla, tak nemám potřebu to ani vědět. Hezký den. :-)

25 Ježurka Ježurka | Web | 22. února 2016 v 15:01 | Reagovat

[23]: Opravdu ne, kolikrát se divím, tak aspoň vím proč.
[24]: No, já už taky nebudu, ale všude kolem jsem četla, jak měli někteří pacienti naúčtováno něco, kde vůbec nebyli, tak to mne zajímalo hlavně. A to bylo v pořádku.

26 děda tik tak děda tik tak | Web | 22. února 2016 v 18:03 | Reagovat

Raději o žádný výpis nežádám, a brát to jako informační je zbytečné ohrožení psychického stavu. :-(

27 Van Vendy Van Vendy | Web | 22. února 2016 v 19:22 | Reagovat

Jsou to zajímavá zjištění. Já si výpis zatím nevyžádala, kdoví co by se na něm objevilo. 8-)
Ale s tím zaplacením za špatnou operaci nebo postižení člověka díky špatnému ošetření souhlasím - přinejmenším na to, aby se mu usnadnil následující život.

28 ruzena ruzena | E-mail | Web | 23. února 2016 v 18:49 | Reagovat

Tak tímhle - výpisem kolik stát stojíme - nás tu zatím neoblažují. Ale umíme si to spočítat sami - kromě daní (pěkně vysokých) si připlácíme tzv."ticket" za každou prohlídku. Např.oční 22 euro, echografie 36,o zubaři nemluvím - nedělají tam skoro nic, musí se soukromě a nic se neproplácí. Plomba kolem 100 euro.. Tak nevím co je lepší. Jen důchodci co nemají velký důchod mají vše zdarma - ve státním, protože  soukromník nemá slitování. Ale např.za návštěvu u obvodního lékaře se neplatí nic. Pak jsou prohlídky na prevenci rakoviny, zdarma. Nemocnice zdarma. Léky na záchranu života a chronické nemoci - zdarma, taktéž očkování, i proti chřipce u nemocných a starších lidí.Péče celkem dobrá, ale bývala lepší, kdo může jde soukromě protože na některé prohlídky u specialistů se dlouho čeká. Proč ty výpisy dělají? Abyste jim byli vděční? Nebo vědí že vás tím rozčílí a tím pádem další návštěvy u doktora, další léky, další peníze atd.? 8-) :-?

29 Jana Jana | Web | 23. února 2016 v 18:51 | Reagovat

To jsou věci, teda. Snad ani nechci vědět, kolik si můj doktor za mě účtuje, když k němu jdu jednou za uherský rok. Možná bych se divila a byla bych naštvaná, tak raději o výpis žádat nebudu. ;-)

30 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 23. února 2016 v 20:31 | Reagovat

[20]: Protože pak má pojišťovna uzavřený celý kalendářní rok. Tak mi to řekli v pobočce VZP. Udělala mi paní výpis do určitého měsíce a pro zbytek jsem musela na jaře.

31 pavel pavel | Web | 24. února 2016 v 0:44 | Reagovat

Tak co na tebe pojišťovna dá, na mne ušetří. Já jsem na nule. :-D

32 annapos annapos | Web | 24. února 2016 v 6:32 | Reagovat

[7]:Já jsem celý život poctivě pracovala a je-li člověk nemocen a stát má na nesmyslné a nepotřebné věci, tedy na vyhazování fukčarinko,  musí najít peníze i na věci potřebné, jako je právo na uzákoněné zdraví člověka.

A nemáš pravdu Libuško, dnes běží v mnoha novinách zpráva, že čekárny jsou prázdné, do pohraničí, chudších a nezdravých míst, zubaři a doktoři nechtějí proto, že si tady lidé nejsou ochotni připlatit hotově. Jen v Praze je blaze? Kdo jim platil studia, maminka a tatínek asi ne. Všichni mladí chtějí do ciziny a Německa " stát „ si ani v tomto nezjedná pořádek? Jedinou Hippokratovou přísahou dnes, je mamon?

Ale ale děvčata na blogu cz, konečně plodná diskuse, namísto nic neříkajících, pochvalných traktátů, to se mně líbí, diskutovat o problému a tohle tedy problém je, sice jen jeden z mnohých. Lidé drží pusu v jakémkoliv směru.
Brblajíc na cokoliv, stejně nic zásadního k nápravě neudělají, k čemu je to potom dobré, si nechat poslat výpis? " Knihy stížností již neexistují „ a to jako že tím někoho postraším... On se na dálku lekne a bude se ke mně chovat slušně, ohleduplně a nebude podvádět? Tak ať mně to pan doktor řekne narovinu a do očí, mám malý plat a hodlám vzít pojišťovnu na hůl. Já mu řeknu ano a budu se smát tomu jak lže. Ale alespoň si postaví pojišťovny o jeden luxusní palác méně.
A v obchodě, mě také nebudou okrádat nějací ŠMEJDI, když se dokáži ozvat, nemusí to být žádná hrubost, jen jednání rovného s rovným.
Jednak si doktor nebude připisovat úkony? Žák, nebo student, neutýrá učitelku k smrti a spoustu věcí se vyřeší, když budu neformálně protestovat?
Já zásadně vyžaduji, aby se mnou bylo jednáno z morálně slušné pozice a to kýmkoliv a kdekoliv, na každou věc a stížnost existuje instituce se spoustou dobře placených úředníků, k tomu účelu určená. Pokud si nikdo ale na nic nestěžuje, nic se neřeší.
Jsme tak benevolentní, lhostejní a nebo to umíme a chceme doopravdy řešit? Jistě, jedinec nic nezmůže, musí to dělat a udělat hodně lidí pokaždé, když se cítí v právu !?!

33 Ježurka Ježurka | Web | 24. února 2016 v 13:02 | Reagovat

[26]: Neboj, taky bys to přežil jako já.
[27]: Snad taky nic světoborného.
[28]: Ano, koukám, že to máte nastavené úplně jinak a teď hned neumím posoudit, jestli je to lepší nebo horší. Ale pravda je to, že už si o výpis žádat fakt nemusím.
[29]: No, za evidenci účtují jen PL, naštěstí.
[31]: Jo, za mne je to minimu, když odečtu tu operaci oka, tak to jde oproti některým opravdu nemocným.
[32]: Aničko, já ale opravdu zatím tady nehodlám nic řešit, opravdu nevím, na kolik si co mohou účtovat a tabulky neznám. Určité poučení mám a zbytek si vyřídím osobně dotazem u lékaře. :-?

34 Otavínka Otavínka | Web | 26. února 2016 v 14:05 | Reagovat

Budu si muset taky vyžádat přehled za rok 2015. Docela mne to zajímá, protože jsem byla téměř permanentně v lékařské péči. Každý měsíc několikrát.

35 Intuice Intuice | E-mail | Web | 26. února 2016 v 22:24 | Reagovat

[22]: Moc děkuji. :-)

36 Anička Anička | Web | 28. února 2016 v 12:21 | Reagovat

Je to šokující, nikdy jsem si takovéto vyúčtování neudělala Mě stojí občas jen ten zubař, ale to je tak jednou za dva roky, když mi opravují kaz. Jinak platím celkem velkou částku za bylinky, ale jelikož mi opravdu pomáhají, tak ty peníze obětuju. Od jistého momentu totiž věřím čínské medicíně.

37 Ježurka Ježurka | Web | 28. února 2016 v 13:41 | Reagovat

[34]: No, já to vidím, Hani, na pořádně tučný účet.
[36]: Aničko, aby ses nedivila. Já se právě nejvíc bála toho, aby mi tam nějaký doktor nepřipsal návštěvu nebo úkon, co se nekonalo.

38 Nika Nika | E-mail | Web | 17. března 2016 v 0:40 | Reagovat

Ahoj,
moc ráda jsem na Váš blog zavítala (díky Vašemu sdílení na FB stránce). Moc se mi líbí design. A ráda se na blog opět vrátím :-)

Co se týče článku, už asi nemá cenu nic dodávat, jelikož vše bylo řečeno...

39 Děvče od vedle Děvče od vedle | Web | 18. března 2016 v 13:25 | Reagovat

Samozřejmě je problém, že si lékař naúčtuje zákrok nebo úkon, který neprovedl, ale jinak mi výše plateb nepřipadá nijak šokující. Jsou to lidé, kterým je potřeba zaplatit za jejich znalosti a kvalifikaci.

40 Mersmerize Mersmerize | Web | 18. března 2016 v 15:29 | Reagovat

Mně to nepřipadá vůbec šokující. Jak už je komentář nade mnou - je špatný, když se lékař chová neprofesionálně a zaúčtuje si něco "navíc", ale z něčeho se doktoři platit musí a když si vezmu práci zubařů, která mi nepřijde vůbec lehká - nedivila bych se ani, kdyby to byla vyšší částka.

Stačí se podívat do světa. Myslím, že my jsme na tom se zdravotní péčí a cenou ještě hodně dobře. Alespoň podle mého názoru, pokud to tak není, ráda si poslechnu víc informací. Ale všechno prostě něco stojí, vždycky to tak bylo a zdraví je jedna z věcí za kterou si podle mě stojí za to připlatit, když už člověk musí - máme jen jedno :)

41 Stefaniex Stefaniex | 18. března 2016 v 15:46 | Reagovat

Naprosto s Vámi nesouhlasím. Fotbalisti dostávají několik milionů a to jen kopají do míče. Doktoři zachraňují lidem zdravý a ani ZDALEKA nemají tak vysoký plat. Myslím si, že zdravý je důležité a ty částky až tak OHROMUJÍCÍ nejsou. Za prostředky se taky musí platit a Vy vypadáte, že o tom snad ani nemáte tušení. To už rovnou nemusí dostávat vůbec nic, ne ? Myslím, že to za to stojí. Ve svém volném čase zachraňují životy třeba i několik hodin, když přivezou například z bouračky někoho těžce zraněného. Lidký život má mnohem větší cenu než pár tisíců !

42 Ježurka Ježurka | Web | 18. března 2016 v 16:24 | Reagovat

[38]: Díky za návštěvu.
[39]: S tím já naprosto souhlasím, také jsem to psala, že lékařům je třeba pořádně zaplatit.
[41]: Zachraňovat životy - ano, nemám problém, ale účtovat si částky za práci, kterou jsem neodvedla - pardon, to by být nemělo. Tak ať jim přidají na tu kterou činnost, aby si nevymýšleli, ne? A fotbalisti? To je zase jiná kapitola, na to nadávám denně!
[40]: Celý život jsme platili a taky počítám s nějakým doplatkem, ale až budeš stará a nemocná, tak uvidíš, že ty ceny jsou o něčem jiném než teď víš.

43 Mersmerize Mersmerize | Web | 18. března 2016 v 18:30 | Reagovat

[42]: A to já souhlasím. Je to drahý, zdravotnictví není levná záležitost. Sama jsem strávila spoustu časů lítáním po doktorech, protože jsem kardiak, byla jsem i na operacích a vím, kolik jaký zákrok stojí a věřte mi, že kdybych to měla platit celé, tak je to v řádech milionů a nikdy se nedoplatím. I proto jsem vděčná za systém, který máme tady u nás - to, co platíme doktorům je podle mě zanedbatelná částka (pokud samozřejmě nepočítám nějaké extrémně vážné případy, drahé přístroje a vybavení, které neproplácí pojišťovna). Jak už jsem psala - stačí mi podívat se do světa a uvědomuju si, jak i kvůli tomuhle jsem ráda, že žiju v ČR. Jsou na tom lidi stokrát hůř. A je jasný, že budu mít třeba úplně odlišný názor až budu starší, až budu mít dospělé děti a i vnoučata, ale v téhle době to vidím spíš optimisticky. :)

44 gabriella15 gabriella15 | Web | 18. března 2016 v 19:19 | Reagovat

Jak už bylo řečeno výše, tak  náš systém oproti těm které mají v zahraničí je nastaven ještě dobře.

Menší zkušenost z Irska

Pokud člověk nemá medical card, tak jen za to, že ho doktor přijme platí 50 euro,  za  příjem na pohotovosti 100 euro. Nedejbože kdyby musel k zubaři. Tak za 20 minut práce, za dvě plomby si naúčtuje 200 euro.

Když člověk medical card má, tak pokud vyloženě neumírá, tak ho nechají na pohotovosti čekat  i víc jak 10 hodin. protože ty peníze od něj neuvidí hned a tím pádem pro ně není priorita.

A nakonec stejně zjistíte, že  to zubař odfláknul a že ty prášky, co vám dali na pohotovosti jsou k ničemu.

Takže buďme rádi, že si nemusíme všechno hradit sami a že úroveň českého zdravotnictví je na tom ještě dobře:)

45 Amia Amia | Web | 18. března 2016 v 21:43 | Reagovat

Hm... ceny šílený, to jsem netušila. Ale jestli si moji doktoři účtují pojišťovně víc? No... a co? Zrovna u doktorů mě to fakt nes*

46 Nia Nia | 18. března 2016 v 23:42 | Reagovat

Upřímně, myslím, že na světě jsou a i osobně znám doktory, kteří zvládli takové operace, že by za to zasloužili opravdu, opravdu hodně. A pak jsou takoví doktoři, kteří svoji práci nedělají tak, jak mají a ti by měli jít někam jinam. Celý tenhle finanční problém se netýká pouze doktorů, ale myslím, že je to obecná záležitost všech zaměstnání, v ČR extra, jen chci poukázat, že nejde vše házet do jednoho pytle. Neříkám, že jsi vše hodila do jednoho pytle...A navíc, co znám z osobních známostí, zdaleka bych neřekla, že ty peníze jdou pouze doktorům, rozhodně ne, jelikož kdyby měli takové příjmy, jaké ty nahoře zmiňuješ, všichni doktoří, které znám, by si žili zdaleka jinak. A nemluvím o jednom případu, mluvím o skvělých doktorech, které znám i o těch průměrnějších. Samozřejmě, že kvalita doktora je mírně subjektivní pojem, nýbrž určitého celospolečnostního, né nutně ale radši také objektivního hlediska se dá dosáhnout pohledem na názor ostatních, či na jeho postavení v nemocnici a vliv obecný.

47 Kosma Kosma | Web | 19. března 2016 v 6:39 | Reagovat

Já jsem si zjišťovala, kolik stál můj porod + péče s ním spojená. Bylo to kolem 17 tisíc, včetně předporodních kontrol. Zrovna zubaři si myslím, že nemají zapotřebí účtovat si zákroky, které neudělali! :-( Sama jsem nic takového neobjevila, kdybych objevila, určitě bych to začala řešit!

48 Kalypsó Kalypsó | E-mail | Web | 19. března 2016 v 10:54 | Reagovat

Já nejsem zastáncem toho, aby si lékař účtoval, co neudělal, ale! jak už bylo výše zmíněno, můžeme být rádi za systém, který tu funguje. Částky, které si pacienti musí sami hradit, jsou naprosto zaedbatelné. Pokud jde o složitější zákrok, jako jsou operace či porod, tak těch peněz není tolik. Nezapočítává se "jen" práce doktorů, sester a dalších zěmastnanců, ale nezapomeňte, že se při vyšetřeních a operacích používají přístroje za statisíce, někdy i za milion a provoz takového přístroje se musí vrátit, jelikož i jeho provoz a údržba je finančně náročná, ale bez takového přístroje by třeba ten zákrok ani nebyl možný! Dále si uvědomte, že při těch zákrocích se spotřebuje spousta materiálu. Od rukavic, farmak, šití apod a nejsou to levné záležitosti. Všechny nástroje, které se použijí se musí sterilizovat a znovu balit, taky to není zadarmo. Snad pokaždése musí dělat odběry...opět zkumavky, jehly, stříkačky, mikroskopy, centrifugy, práce laborantů. Monitorace pacienta. A k tomu navrh ještě práce (lékaři, sestry, ošetřovatelky...). O práci na ARech či JIPkách se ani nezmiňuji. Nezapomeňte, že mají vzdělání. Mnohdy jsou to docenti apod. a to se musí ocenit. Můžeme být rádi, že si tu hradíme naprosté minimum. V zahraničí...tam si můžou lidé stěžovat, protože si musí většinou hradit úplně vše! Občas to však komplikují i samotné pojišťovny v úhradách, kdy lékaři odmítnou proplatit některé úkony, které on ale skutečně udělal. Jen nějaký chytrák v pojišťovně usoudí, že to a to vyšetření bylo zbytečné, tak to nezaplatí a jde to z kapes doktora. To už nevidí nikdo. A že se takové věci stávají, sama jsem toho byla několikrát svědkem. A to ty úkony rozhodně zbytečné nebyly.

Taky bych ještě chtěla dodat, že to není útok na nikoho, jen jsem chtěla poukázat na to, že ty výkony sebou přinášejí spoustu věcí, které lajk bohužel nevidí. :)

49 Illumináti Illumináti | Web | 19. března 2016 v 11:04 | Reagovat

wow
                    such hejt
      much cena
                            so vzdělání
             8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

50 papája papája | Web | 19. března 2016 v 20:45 | Reagovat

Za něco se účtuje bezesporu zbytečně moc. Jenom chci přispět do diskuze mými poznatky. Pohybuju se v nemocničních laboratořích, takže vím, že pokud je v rámci vyšetření i laboratorní rozbor, tak to leze hodně do peněz. Ať už to je obyčejná biochemie ze séra (což všeobecně není moc drahé), nebo toxikologie (500kč a výš) nebo imunologie (i v řádech tisíců). Všechno to závisí na spotřebě přístroje (většina už pracuje na principu laserů a ty strašně žerou) a na ceně použitých reagencií (což může být obyčejná kyselina za pár korun, nebo také monoklonální protilátka, jejíž výroba je nesmírně zdlouhavá a náročná a jedna 5-10 ml lahvička stojí  před 30 000 kč), Jen  tak pro zamyšlení ;-)

51 Petr Petr | Web | 20. března 2016 v 14:51 | Reagovat

To víte, všechno je to jen byznys. A pro farmaceutické společnosti jsou peníze zkrátka přednější než zdraví, či rovnou životy lidí.

52 Christine Christine | Web | 20. března 2016 v 16:23 | Reagovat

Já se rozčiluji pokaždé, když jdu k lékaři a to tam chodím skutečně jen když musím. Při poslední návštěvě mi bylo oznámeno, že mám horší formu angíny a v lékárně jsem nechala skoro 700 korun. A to při každém pohledu na výplatní pásku brečím, že mi strhávají za zdravotní pojištění +- 1500,- Tak by mě zajímalo, kam ty peníze vlastně jdou, když si nakonec každou maličkost stejně musím opět zaplatit.

53 Kitty Kitty | E-mail | Web | 21. března 2016 v 7:52 | Reagovat

Gratuluji k článku na titulce blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama