JEN NIKOMU NERUČIT!

13. července 2011 v 17:10 | já |  JEN TAK
Dnes jsem potkala jednu kamarádku, kterou jsem už dlouho neviděla. A vyslechla jsem si opravdu jeden moc smutný příběh.

Kamarádka má dceru, která má dvě děti, je na ně sama. Manžel jí tragicky zahynul a do jara za něj platila půjčku, z které nic neměla (vzal si ji sám tajně). Tedy měla jen placení navíc ještě s dost "mastnými" úroky.

Dlouhou dobu říkala, že nechce žádného chlapa ani vidět a opravdu byla roky sama. Ale příroda si občas taky "zamane", tak se dcera té kamarádky, říkejme jí Petra, zamilovala. Partner jí měl rád, byl hodný i na její děti, ale přece měl tento vztah dost velké problémy. Tím byl alkohol. Petra si zpočátku myslela, že jejího milého láska změní, tak mu dovolila po jeho úpěnlivých prosbách, aby se k nim nastěhoval.

Ze začátku to jakž takž šlo, pivo měl rád, ale dal si ho doma, když šel někdy do hospody, tak bral Petru sebou, nebo šel-li sám, opravdu se vracel brzy a celkem fit.

Měli totiž dohodu. Přijde-li někdy domů opilý, zase půjde, odkud přišel. No, správně tušíte to, co tušila i moje kamarádka. Jak má někdo tak moc rád alkohol, ani láska ho nezmění. Navíc byl stále svobodný, tudíž si vždy mohl dělat co chtěl a těžko se to ve čtyřiceti mění.

O tom, že měl Petru rád svědčí na druhou stranu to, že si ji chtěl vzít, několikrát ji žádal o ruku, ale ona měla stále tu podmínku, kterou brzy porušil po prvé, pak po druhé, to už měl výstrahu. Když se tedy opil do třetice, tak napřed zavolal, jestli se má vracet domů. Bohužel, vrátil se, ale jen pro své věci a zase zpátky šup k mamince.

Ještě bych měla zmínit, že celá jejich rodina - tedy on a jeho máma, byli zadlužení až hrůza! Říkal však, že to všechno zvládne. Jednou prý si zase vzal další půjčku na zaplacení té předchozí a protože neměl na to ten správný svůj účet v bance (no v dnešní době docela zvláštní), tak požádal Petru, jestli by ty peníze nemohl použít její účet. Zašli za jakousi paní do banky, ta říkala, že to není ručení, jen souhlas s tím, že mohou použít ten její účet. A ona, duše nevinná a nepoučená, podepsala.

Jak jsem psala, rozešli se. Zhrzený milý se snažil Petru ještě mnohokrát přesvědčit, jak ji miluje, ať mu to odpustí, ale tak už se zařekla, že ne. Už mu prostě nevěřila a není se čemu divit.

Je to už dva roky, co se rozešli a před měsícem přišel Petře dopis z banky, že ručí za dost velkou půjčku, klient ji nesplácí, tak jí bude provedena exekuce. No není to na mrtvici? Okamžitě se s ním telefonicky spojila a on ji ubezpečil, ať se nebojí ničeho, že jí v tom přece nenechá.

A nechal. Minulý týden jí zablokovala banka účet a uvalila exekuci. Bývalý milý už ani nezvedá telefon, ani neodpovídá na SMS zprávy a banka chce na Petře prý "aspoň" něco, tak 200 tisíc, pak by jí (?!) odpustili nějaké penále.

Sami žijí tak tak, rodiče jsou nemajetní a co teď? Babo raď! Proto se nedivím kamarádce, že je na odpis.

Tedy v dnešní době se už pomalu nedivím ničemu, ale PROČ probůh neútočí hlavně na dlužníka a vyhrožují slušné osobě, která je nervově vyřízená. Prý je jako ručitel. Tenkrát jí to bylo ale řečeno jinak. Můžete dnes někomu věřit? Asi málokomu a proto NIKOMU NIC NEPODEPISUJTE, ani snad přání k narozeninám.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Naďa Naďa | Web | 13. července 2011 v 17:57 | Reagovat

Je to smutný, ale divný. Nevěděla co podepisuje? Nemá kopii? Nevyžádala si ji teď dodatečně od banky? Co když je tam ještě jiný doklad s jejím zfalšovaným podpisem? A vůbec, nějak tomu nerozumím. V prvé řadě bych neřekla nikomu nic nepodepisujte, ale pořádně si přečtěte nelépe 3 x co podepisujete a ještě se někde poraďte mimo zúčastněné strany.

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. července 2011 v 19:45 | Reagovat

A hlavně ty drobně psané doložky a upozornění pod čarou. Mohla by zažalovat tu pracovnici, co jí říkala, že to není ručení. Jen se divím, že u tak nejistého chlapa vůbec naletěla, když už spolu nebyli. Tady jedna paní tak dlouho půjčovala dceři, až musela prodat byt družtevní, který realitka nemohla prodat ani za půl roku, takže to trvalo dost dlouho. Bydlela sice v malém nájmu, ale byla z toho dost nemocná ( zřejmě tak vitální paní ztratila chuť do života) po roce zemřela. :-(

3 otavinka otavinka | Web | 13. července 2011 v 19:50 | Reagovat

Milá Ježurko,
bohužel dneska mají zelenou podvodníci a zloději. A vždy to odnesou ti slušňáci. U soudu se taky moc nepořídí, protože tam se většinou člověk dozví, že sice po právní stránce je to O.K., ale z morálního hlediska- a už je to o 380 stupňů jinak. Někdy se to dá zvrátit tehdy, když má dotyčný známé tam i onde. Musí se naučit být mazaný, nemluvit pravdu atp. Já se do dnešního života už nehodím. :-!

4 Vlasta Vlasta | Web | 13. července 2011 v 21:17 | Reagovat

Šílené, vůbec se kamarádce nedivím, že je na odpis. Můj kamarád si prošel něčím podobným, taky ručil a místo prázdninových výletů s dětmi léta splácel dluhy za příbuzného :-(

5 signoraa signoraa | Web | 13. července 2011 v 22:02 | Reagovat

Někomu ručit je doslova a do písmene o ústa. My do toho také málem spadli. Náš kamarád stavěl barák a chtěl půjčku a potřeboval ručitele. Přišel za mým mužem a ten mu na to kývl. Já jsem asi srab, nebo přehnaně opatrná, ale do muže jsem se pustila. Kamarád v té době na tom nebyl nejlépe zdravotně, jeho žena byla na mateřské. Nebylo to ode mně asi úplně košér, ale muže jsem přesvědčila, aby to odmítl. Byl to boj, vždyt' mu to slíbil. Já poukazovala na to, že máme dvě děti a co když si ony budou chtít půjčit - kdo jim bude ručit? Nakonec jsem vyhrála a můj muž se ze slibu vyvlékl.
Uplnul nějaký čas, kamarád se dostal do invalidního důchodu, jeho žena si našla jiného a rozvedla se s ním. Dodnes se spolu soudí o rozestavěný dům.

Dnešní zákony bohužel nahrávají takovým zmetkům, o kterém jsi psala. Bývalý kolega v práci přišel o byt. Jeho dcera se zaláskovala a přesvědčila rodiče, že chlapec bude bydlet u nich. Chvíli bydlel, pak se rozešli. Za pár let jim do bytu přišel exekutor, protože ten "filuta" si u nich ponechal trvalý pobyt. Nikoho nezajímalo, že už tam několik let nebydlí. Ruka zákona dopadla tvrdě. Kolega se odstěhoval do chaty, byt prodal, aby mohl zaplatit dluhy za dávnou lásku své dcery.

Tvé kamarádky je mi líto, opravdu.

6 Shariony Shariony | Web | 14. července 2011 v 18:02 | Reagovat

No tohe je děs, ale zdá se mi divné už jen to, že "mohli použít její účet" - kde měla peníze, z toho je to jasné. Jestli jsem to dobře pochopila. Ale chyba je na straně té bankovnice, že to nevysvětlila pořádně, nezáleží na tom, kdo před ní stojí, ale musí to umět vysvětlit tak, aby každý rozuměl tomu, do čeho se pouští.. Teoreticky. Idealisticky. Přeju jí moc štěstí a síly.

7 Vendy Vendy | Web | 14. července 2011 v 20:13 | Reagovat

Ježurko, je to hrozné, ale vážně nechápu, jak mohla tvoje dcera dát k dispozici svůj účet chlapovi, který ji už několikrát oklamal. Láska vážně zaslepuje, ale jak jde o peníze, tak je zle.
Tvoje dcera by se měla v prvním případě obrátit na právníka... pokud jí ta ženská tvrdila, že nejde o ručení, možná by se s tím dalo něco dělat. Ale je tady problém, že to nemá písemně a je to tvrzení proti tvrzení. Ale ať se nevzdává bez boje! (Možná bych to poslala i do televize, tohle je vážně divné.)
V každém případě myslím, že tvá dcera je už navždycky vyléčena z jakékoliv ochoty pomoci. Ono to nějak dopadne, a držím jí palce, ať to dopadne aspoň trochu dobře.

8 Vendy Vendy | Web | 14. července 2011 v 20:15 | Reagovat

Opravuji se - psala jsem "tvá dcera", ale správně jsem měla napsat "dcera tvé kamarádky"!

9 jezura jezura | Web | 15. července 2011 v 14:43 | Reagovat

[1]: Tak, kopii prý nemá a teď už je poučená, ale za jakou cenu, že?
[2]: Zkusí prý najít toho, kdo jí tvrdil něco jiného, ale moc tomu nevěřím, že to dokáže.
[3]: To já si taky říkám, moje milá Otavínko, ale nic s tím nenaděláme. Musíme nějak dožít.
[4]: Takových bude asi víc, jen o nich moc lidí neví.
[5]: To jste měli opravdu štěstí, vlastně ne, ty jsi měla "víc rozumu".
[6]: Já přesně taky nevím na co měl sloužit ten účet, tomu jsem pořádně nerozuměla, ale je to sprostý.
[7]:[8]: Ano, dcera mé kamarádky Petra to určitě jen tak bez boje nevzdá. Uvidíme jestli ještě existuje nějaká spravedlnost.

10 Jarmila Jarmila | Web | 16. července 2011 v 11:56 | Reagovat

Petře tohle provedl vlastně cizí muž. O co je to horší, když to provede sestra bratrovi. A bankovní úřednice! Těm je to jedno, hlavně když získají dalšího člověka, který uzavře půjčku. Pokud se nezaplatí jedna, dvě splátky, banka okamžitě posílá věc exekutorovi. Pokud pak nějaký čas půjčku řádně platíte, začne vám nabízet další peníze k půjčení. Telefonem i na internetu (pokud máte inter. bankovnictví). Nevím, jsem asi nějak pozadu, ale pro mne to postrádá logiku.
Paní přeji pevné nervy a Petře ať to nevzdává. Přece nemůžou do nekonečna vyhrávat lumpové!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama