VALDŠTEJSNKÉ SLAVNOSTI

1. května 2011 v 15:46 | já |  JEN TAK
Chtěla bych zde ukázat, že u nás se na oslavy 1. máje konají i oslavy jiné. Jmenují se Valdštejnské slavnosti a je to na počest pánů z Valdštejna.

Na místě bývalé tvrze nechal hrabě Jan Josef Valdštejn v roce 1732 vybudovat barokní zámek. V 19. století byl zámek upravován. Stavba je pěknou památkou města Litvínov na Mostecku v Ústeckém kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova kolem čtvercového nádvoří.

Tolik jako výňatek z oficiálních stránek o zámku.
Tady jsem si z těchto stránek stáhla i foto našeho zámku, který se bude celý opravovat, aby byl zase tak krásný jako dříve.

K zámku patří i Valdštejnská kaple manželů Karoliny a Františka Adama z Valdštejna a nachází se na zrušeném městském hřbitově. Roku 1823 dostalo ředitelství panství v Duchcově od Františka Adama z Valdštejna - Vartenberka příkaz k založení nového hřbitova v Horním Litvínově mimo městskou zástavbu, aby mohl být zrušen starý hřbitov za kostelem. Bylo vybráno místo na okraji lesa, při cestě z Litvínova do Loučné. Svůj úzký vztah k městu a jeho okolí projevil hrabě Valdštejn tím, že si navzdory rodovým tradicím vymínil, aby byl po své smrti pohřben v Litvínově, neboť "chce odpočívat u svých jelenů v blízkosti lesa". Manželka hraběnka Karolina vyhověla jeho přání velice záhy, neboť již 23. května 1823 zastihla smrt hraběte Františka Adama přímo na zámku v Horním Litvínově. Roku 1829 nechala postavit kapli, jejímž autorem provedení vnitřního náhrobku a návrhu stavby v klasicistním slohu je drážďanský dvorní sochař Franz Johann Pettrich. Památka patří mezi krásná díla vytvořená v první třetině 19. století. Na vlastní přání byla pohřbena po boku manžela po své smrti roku 1844.

Toto je opět staženo z internetu a tato kaple, jejíž foto přikládám, je doslova naproti našich oken, ta zástavba, co je vidět za ní, tak tam bydlím.
A nyní k tomu, jak to vypadá každý rok na 1. máje. Letos bylo všechno nějak víc slavnostní a těch lidiček, co všude bylo!
Průvod kromě kapely a rodiny pána z Valdštejnů tvořily hlavně mažoretky. Všechny krásné a šikovné!

Tyhle byly docela malé, tak akorát k sežrání!


Tady o kus dál se ještě přidávaly další mažoretky, také takové malé
a tady už byly zařazeny a předváděly své umění. Šikulky.

Tady v těch dvou kočárech jela vrchnost. Rozhazovala dětem zlaťáky, těch také kolem těch kočárů bylo! A sbíraly!

Za kočáry šli pěšky ti podřadnější....
za nimi tamburaši, či jak se jím říkalo, ti ale dělali kraválu!
Snažila jsem se zdokumentovat, že byla hlava na hlavě, tak jsem zvedla mobil a cvak! Aspoň trošku!
Toto je kousek toho, co bylo kromě jídla vidět na náměstí
Ještě se mi líbily tahle zajímavá sluníčka jako perníčky, ale to, co bylo za stánky a doslova "mumraj" v zámeckém parku, kde byl i program, tam se mi nepodařilo nic, protože jsme se těžko proplétali mezi lidmi a pak už raději hurá domů na salát s řízkem.
Bylo krásné počasí, to jsem vždy ráda, už kvůli těm malým mažoretkám, které to jistě tak poctivě všechno nacvičily!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. května 2011 v 17:13 | Reagovat

Krása. Díky za příspěvek. V tom kočáru bych se ráda svezla, fakt. A koně u nich, ty mají krásné ohony. Mažoretky, to je pěkný zvyk, to nám v socialismu chybělo. Nakonec průvod byl, ale zábavnější. Vyvětrali jste se a to to jde, nadýchat a oko potěšit. Udělala jsi mi radost, moc děkuju. Holka šikovná! :-D  :-P

2 annapos annapos | E-mail | Web | 1. května 2011 v 17:25 | Reagovat

V neděli nedělám, ale vyprovokována moc hezkými fotkami, ti píši.
Řešit nějaké technické finesy se mnou, to těžko uspěješ, jsem počítačový analfabet, jenom vím že já jsem na něčem co není ryze české a nejlépe se to zobrazuje na Google Chrome, mě na int. expl. nejdou vůbec obrázky, možná až bude po těch různých světových událostech, tak se vše usadí a příjde do normálních kolejí. Podle fotek soudě, jsi měla perný den a docela hezky prožitý, na rozdíl od mé poklidné neděle strávené doma v mé pustince, kde lidského hlásku neuslyšíš a tváře neuvidíš.

3 annapos annapos | E-mail | Web | 1. května 2011 v 17:38 | Reagovat

Chci jenom dodat,že to máme přes kopec, jak se lidově říká, po silnici už by to bylo dál.Dobrý večer přeji Anna

4 Vendy Vendy | Web | 1. května 2011 v 18:17 | Reagovat

Ty poslední fotky mají opravdu zajímavý náklon. A slavnosti musely být opravdu skvělé, mažoretky sice asi nejsou zrovna tradiční (u nás), ale zdá se, že tato tradice se docela rychle ujímá - a protože jsou holky šikovné a je na co se dívat, nemám nic proti tomu...
Kočár! Jé, kočár... miluju kočáry. Asi bych taky fotila a fotila... a pak, když jsem viděla další průvod v historických oblecích, to mohlo být opravdu pěkné.
Přiznám se, že šlechtické rody u nás mi trochu splývaly a vlastně až díky četbě historických románů od Vaňkové (Lev a růže a další) jsem se začala trochu orientovat... :-D

5 Otavínka Otavínka | Web | 1. května 2011 v 23:24 | Reagovat

Milá Ježurko !
Nádhera! Krásné fotky a velice zajímavý článek. Nabídni ho do Doma.cz :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama