JÍZDA NAČERNO

12. dubna 2011 v 13:50 | já |  JEN TAK
Dejme si ruku na srdce a jen tak v duchu, pro sebe, zpytujme svědomí, jestli jsme také někdy jeli či nejeli v prostředcích hromadné dopravy načerno. Ať už vědomě, či nevědomě, to je na každém z nás, ale já si myslím, že téměř každému se to někdy povedlo.

Já osobně to vědomě neumím. Vím, že jednou, už je to delší dobu, jsme šli s manželem jako vždy nakupovat do města a začalo buďto hodně pršet, nebo někdo z nás měl zdravotní problém, to už si nepamatuji. Máme normálně průkazky, ale sebou jsme je neměli. Vtom přijela tramvaj a manžela nenapadlo nic jiného, než že se svezeme aspoň tu jednu stanici domů.

"A jen tak?" ptám se. "No tu jednu stanici, nám to pomůže a DP zase tolik nezchudne", říká manžel a už nastupuje do tramvaje. Jízda trvá asi opravdu jen 2 minuty, ale jak mne rozbolelo břicho, to se nedá ani popsat, a jak ta cesta byla nekonečná, to také ne.

"Tak to už nikdy", řekla jsem po vystoupení na stanici. Opravdu, vědomě to nejde.

Také se mi jednou povedlo to, že si pohodlně sedím v tramvaji, přijde kontrola, předložím průkazku a ejhle! Paní revizorka mí říká, že mám neplatnou jízdenku, že jsem měla jízdu jen na jedno pásmo a vezu se už ve druhém! Přísahala bych, že jsem si jízdu značila správně, ale "ukecat" se nedala, tak jsem musela ihned na místě zaplatit pokutu 200 Kč. Ta ostuda, říkala jsem si, a přitom to nebyl opravdu úmysl! Raději jsem se ani neohlížela a zaplatila. "Tak to mám zato, že jsem tenkrát jela opravdu načerno", mne hned napadlo. Od té doby se raději dvakrát podívám, volím-li jedno, dvě nebo tři pásma, jak to u nás funguje.

O to nepochopitelnější je pro mne pak to, že si někdo jezdí klidně bez výčitek svědomí načerno víceméně pořád. Je-li přistižen, klidně odevzdá svůj OP a pak na to kašle. Právě mi vyprávěla jedna známá, jak její "povedený", ale dospělý syn takhle jel, upomínky o zaplacení vyhazoval do koše tak dlouho, až se k té základní pokutě načítalo takové penále, že částka se vyšplhala do výše 20 000 Kč. Ano, vidíte dobře, dvacet tisíc korun. Konal se totiž i soud a vše se muselo zaplatit. Protože maminky jsou v drtivé části hodné (některé až moc), domluvila si tedy ona splátkový kalendář asi na dva roky a splácela to za syna sama, prý on nemá peníze.

A teď se podržte! Minulý týden se šla přeptat, kolik ještě zbývá z tohoto dluhu zaplatit a bylo jí řečeno, že její syn tam má další jízdu načerno, pokutu však nezaplatil!

To už ale řekla DOST a teď jsem zvědavá i já, jaké to bude mít pokračování. Zaplatí syn tuto pokutu hned na začátku, nebo to nechá narůst zase až kdoví kam? Maminka už nebude tak hodná (nebo hloupá?) jako předtím. Pokud se dozvím, dám vědět, ale jinak NECHÁPU.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Víš moc dobře kdo,neboli Juin Víš moc dobře kdo,neboli Juin | Web | 12. dubna 2011 v 14:35 | Reagovat

Souhlasím.Já si jízdenku vždycky kupuji,potřebuju minimálně dvě denně a úmyslně jsem jela jenom párkrát metrem. Hrozně jsem se bála,protože jsem viděla dokument kde se to ihned řeší s policií pokud dítě nemá jízdenku.

2 adaluter adaluter | Web | 12. dubna 2011 v 14:39 | Reagovat

Sáhlas mi na bolavý zoubek, mám doma totéž, jenže v holčičím provedení. Je to docela zoufalé a jsem na tom stejně jako ty NECHÁPU. Ale postupem času se ze všech různých stran dozvídám, že to není nic neobvyklého.

3 Dancek Dancek | E-mail | Web | 12. dubna 2011 v 14:57 | Reagovat

Na štěstí, že u nás v Olomouci je jen jedno pásmo, avšak jednou jsem jel nevědomě na černo, průkazka mi vypršela, takže jsem platil pokutu, od té doby si to hlídám.

4 kerol kerol | 12. dubna 2011 v 15:30 | Reagovat

Když právě začínáš číst tohle nepřestávej nebo se
ti stane něco špatného. Jmenuji se Daisy, je mi 7let mám blond vlasy a
děsivé oči. Nemám nos a uši jsem mrtvá. Pokud tohle nepošleš 15 lidem
zjevim se dnes večer u tvé postele s nožem a zabiju tě. Tohle neni
vtip! Něco
dobrého se ti stane v 15:22 -někdo ti zavolá nebo k tobě promluví a řekne
MILUJI TĚ!!! P.S.: NEPORUŠ TO... Sorry, že ti to posílam. Posílam to ze
strachu. Ne o sebe, ale o své blízké. Tento dopis pochází
z Venezuely byl vyslán, aby změnil tvůj život a udělal tě
šťastnější. Pošli tento dopis 20 lidem do 96 hodin. Změny se dočkáš do 5
dnů. Alena Kovaříková, která to poslala 22 lidem, v losovani vyhrála
automobil. Erik Pražák, který tomuto dopisu neuveřil do 5 dnu dostal rakovinu

5 otavinka otavinka | Web | 12. dubna 2011 v 21:51 | Reagovat

Milá Ježurko, vidím, že kromě pokut z MHD jsi obklopena i zombi a strašáky. Hele nedávno jsem si musela v tramvaji koupit lístek, protože na zastávce automat na jízdenky nešel. Jenže pak, když jsem vystupovala, tak jsem si uvědomila, že mám vlastně kliku, když nepřišel revizor, protože jsem si to opomenula označit. Bába s hosipem. Pěkný příběh. :-)

6 signoraa signoraa | Web | 12. dubna 2011 v 22:01 | Reagovat

Musím se přiznat, že já jsem "sralbotka", která se bojí jezdit na černo. Takže si s předstihem kupuju roční jízdenku. Ted', co zavedli Opencard, jsem docela v klidu, ale před ní byla roční jízdenka rozdělena na čtyři čtvrtletí a znamenalo to, si vždy jednotlivý kupon vyměnit. Třikrát mě chytil revizor a já třikrát vysvětlovala, že když tam mám 2. čtvrtletí, tak logicky musím mít doma i zbytek kuponu. Pak jsem putovala na Dopravní podnik, kde jsem zaplatila za svůj omyl 30 Kč.
Poslední rok, kdy byla jízdenka dělená jsem v naprosté pohodě jela koncem července autobusem a došlo mi, že jsem si nepřehodila jízdenku. Bylo mi zle, tak jsem raději na Vypichu vystoupila a pokračovala raději asi 3 km pěšky. Doma jsem šla hned lístek přehodit a zjistila jsem, že jsem si nepřehodila ani 2. čtvrtletí a jezdím si na leden-březen, což koncem července bych asi už "neokecala". Ještě že jsem v té době nepotkala revizora. :-D

7 jezura jezura | Web | 13. dubna 2011 v 12:20 | Reagovat

[2]: Musíš doufat, že se to také někdy změní k tvým představám blíž :-|
[5]: No vidíš a vysvětluj to pak revizorům, že to nebyl úmysl, ani za nic, jde jim o prémie :-D
[6]: V podstatě jsi měla štěstí, revizor by se s tím opravdu nezabýval, je jim to fuk. Bohužel. Jednou jsem byla svědkem, jak jedna paní tomu moc nerozuměla, bylo to zavedené chvíli a přetáhla o 2 minuty. Revizorka si na ní smlsla a zkásla ji o 200 Kč. Chudák starší paní nevěděla, která bije. ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama