PLUSY A MÍNUSY SAMETOVÉ REVOLUCE

22. srpna 2010 v 17:23 | já
Včera jsem se dívala na televizi, kde běžel film o tom, jak se maminka se 2 dětmi rozhodla emigrovat z východního do západního sektoru v Německu. Práce, tedy tak bych tomu neříkala, spíš špehování StB bylo tenkrát opravdu hrozné. Ještě teď mi mrazí, vzpomenu-li si jen na to, na ty jejich praktiky, které jsem viděla včera v tom filmu. Ona skončila ve vězení a děti v domově. Hrůza! Tak to jsme určitě všichni rádi, že je to minulostí, že můžeme svobodně cestovat tam, kam chceme. Paráda.

Na druhou stranu, co je zase naopak si myslím špatné, je to, že spousta lidí se odnaučila pracovat. Proč? Peníze nějaké dostanou a ono to vždy nějak dopadne, jen když nemusí dělat.

Znám jednoho, říkejme mu třeba Jenda, toho krátce po revoluci vyhodili z práce, protože pil. Svou práci uměl, byl v tom oboru vyučen, ale pivko měl raději. V té době už byl rozvedený a žil vždy se spřízněnou duší, kterou potkal v hospůdce, u té nějaký čas pobyl, pobíral nějaké dávky, tak to šlo. Za čas ho dočasná bytná také vyhodila, dávky skončily, práce nikde. Našel si tedy přítelkyni, u které bydlel načerno, trvale byl hlášený u matky. Jana, jak se ta přítelkyně jmenovala, také v práci skončila, protože jí zrušili místo, měla pak úraz, brala částečný invalidní důchod, byt měla po manželovi, se kterým se rozvedla, ale který ho platil dál. Když to zkrátím, tak matka Jendu z bytu odhlásila, když tam občas přišel opilý, byl na ni hrubý a sprostý. Přihlásil se tedy k trvalému pobytu na MÚ. Žil dále s Janou, pobíral pouze sociální dávky asi 3000 Kč, práci už ani nesháněl, jak se mu to asi zalíbilo, Jana měla ČID, ale ouha! Její bývalý si řekl dost a řekl, že byt prodá. A teď jim nastal problém. Jenda nemá kam jít, Jana se musí přestěhovat k synovi asi 200 km daleko. Jendovi bude brzy šedesát, už asi 20 let NIC nedělá, na to pivko měl vždycky, ale co teď?

A to je to, co mi vadí a určitě nejsem sama. Proč nejsou tito lidé nějak rozumně motivování, aby si tu práci hledali. Ať mi nikdo neříká, že za 20 let by žádná nebyla. No, nic ho nenutilo, občas přidala nějakou korunu máma, občas zašel za tátou (už pár desítek let jsou rozvedeni), ale na byt ho z pochopitelných důvodů nikdo nechce. Ani se mi nechce domyslet, jak může dopadnout. A PROČ? Odvykl si pracovat. Ale může za to jenom on?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lada Lada | E-mail | 23. srpna 2010 v 11:27 | Reagovat

K otázce "Může za to jenom on?":
Podle mého ano. Vymlouvat se na systém, ať už je jakýkoli, to zvládne každý Jenda. Ale lidi nemají mozek jen proto, aby jim v hlavě nedunělo, když se do ní uhodí. Měli by ho používat, a tedy si uvědomit, že jsou zodpovědní za svůj vlastní život.

2 jezura jezura | 23. srpna 2010 v 11:52 | Reagovat

[1]:Vím, že v důsledku ano, ale kdyby (to je právě to....) nedostávali tito lidé už žádné peníze po takové době, určitě by se něco změnilo v jejich životě, ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama