Září 2008

Posezení ve sklípku s moravským vínem – v Čechách

30. září 2008 v 15:12 | já
Tak jsem konečně měla všechny "doktory" za sebou, byl to ale fakt perný měsíc, tak jsem mohla jet za maminkou do Hodyně, no a samozřejmě taky za bráškou, u kterého v baráčku bydlí. Jezdím většinou tak na 2 - 3 dny, jednak proto, že tam nejezdí autobus tak často, jak bychom chtěli, ale také proto, aby tady doma nebyl manžel dlouho sám, ona samota je krutá. No tak tedy: v pátek odpoledne odjezd z Mostu do Kralovic, odtud mě už bráška vezme do Hodyně autem, protože tam žádný bus nejede, no a zpět to jede až v pondělí odpoledne z Kralovic a tam zase musím s bráškou. Jinak bych tam nemohla jet (jo, ještě je tu možnost, vzít si taxi, ale nemají sazby pro důchodce) a to bychom byly s maminkou obě moc smutné.
Tak jsem tedy teď v pátek vyrazila. Cesta proběhla v pořádku, v Kralovicích jsem sedla k bráškovi do auta a jeli jsme prakticky se všemi obyvateli tohoto baráčku domů do Hodyně. Maminka jezdí do Kralovic 1 x týdně na nákup (s bráškou), protože v Hodyni není VŮBEC NIC. Švagrová tam zase prodává v jejich zlatnictví, synovec tam přijíždí ze školy vždy v pátek a bráška musí dělat taxíka ať se mu to líbí nebo ne. Ale jinak je tam opravdu moc krásně.
Byly ještě krásné oba víkendové dny, posezení v zahradě na lavičce v tom božském tichu a v zeleni byla oáza na nervy. No a protože bráška musí pořád něco nového vymýšlet, přistavovat, opravovat a předělávat, nedá si pokoj, tak loni začal SÁM stavět sklep. Hloubil ho do stráně, teda dost zabíračka, když jsem viděla tu "díru", ale potom ještě té práce, perfektní i mravenčí, ale dílo se podařilo a moc. Sklípek je hotový, má 2 části: v té zadní místnosti jsou demižony s vínem (1 min. na 35 litrů, většina na 50) a to je jich tam odhadem takových 10 - 12, některé už obsahují hotové víno, červené nebo bílé, ale také takové, které ještě "kvasí". Má tam také světlo, rádio, hodiny, vodovod i s malou "kašnou", která má už dnes podobu ze starožitnitcví, no paráda. V té přední místnosti má prostor na potraviny.
No a vínko hotové, i to, které zatím kvasí, si bráška vozí přímo z jižní Moravy, a je prvotřídní kvality. O tom jsem se mohla sama přesvědčit. Pozval mě i maminku na posezení do sklípku na ochutnávku tohoto moravského vínka, které bylo vážně skvělé! Moc jsem si pochutnala a zavzpomínala na "staré zlaté časy", kdy jsme u nás na Moravě v době, když jsem tam ještě bydlela nebo často dojížděla k bráškovi, mívali tyto "sedánky" častěji. Protože už v těch "mých" letech je člověk opatrnější na vše, ale hlavně na své zdravíčko, vyšly jsme s maminkou ze sklípku po hodince moc spokojené, ale fit a s dobrou náladou. Takže musím brášku ještě jednou pochválit, stavěl to vše opravdu sám a perfektně, ale jednu chybičku jsem mu musela vytknout. Já totiž odjakživa, když 1 skleničku vypiju, tak 2 hned musí "ven" a on tam nemá WC, ale to je maličkost, ne?
Díky, bráško!

Pro mne ta nejhezčí romantika

23. září 2008 v 18:07 | já ne
Kdysi jsem někde četla verše, které mě natolik zaujaly, že lísteček, na který jsem si je tenkrát opsala, jsem už několikrát přepisovala, ale bohužel, autora jsem si nenapsala. Tak mu touto cestou děkuji a veršíky mám pořád v hlavě. Určitě se budou líbit i Vám všem :
Jednou jsem Tě potkal,
bylas krásná,
bylas jak bohyně,
která se smí jen zbožňovat.
Bylas jak obraz od Rembrandta
a také tak nedostupná.
Smála ses
a já se taky smál.
Tu zakopla jsi o chodník
a já přestal se Ti smát,
já poznal, že jsi člověk -
a začal jsem Tě milovat.
No, řekněte, nejsou krásné?
Ještě pro dokreslení toho, co je pro mne důležité přidám dvě "MOUDRA", která taky uznávám :
BŮH NEMŮŽE BÝT VŠUDE,
PROTO STVOŘIL MATKU. Židovská moudrost
MATKA JE DOMOV, Z NĚHOŽ JSME VYŠLI.
JE NAŠÍ PŘÍRODOU, PEVNINOU I MOŘEM. Erich Fromm - psycholog

Jak babička s dedečkem......... no „jen“ vstávali

19. září 2008 v 17:35 | já
Ráno asi kolem 7,00 hod. mi děda zaťukal na ruku. "Budeme vstávat, je ráno."
Byl přitom tak blízko, blizoučko....... Já už nespala, jen jsem nechala zavřené oči a řekla:"Já jsem princezna". A děda na to: "Princezno, vstávej, už je ráno".
"A ty nevíš, jak se budí princezny?" Za chvilku opět slyším:"Princezničko, vstávej, je ráno, musíš do školy!" A nic. Doufám, že je vám všem jasné, JAK SE BUDÍ PRINCEZNY, NEJLÉPE TA ŠÍPKOVÁ. A jak myslíte, že to dopadlo? ................ano správně, žádná pusa nebyla.